Placki ziemniaczane

Przepis na placki ziemniaczane

Placki ziemniaczane to potrawa nie tylko niezwykle popularna, ale też zróżnicowana, odznaczająca się różnymi interesującymi wersjami.

1. Latkes

Składniki:

4 ziemniaki
1 cebula
pół zielonej papryki
2 jajka
2 natki pietruszki
¾ filiżanki mąki
przyprawy (sól i pieprz)
oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Ziemniaki oraz cebulę i paprykę należy zetrzeć i umieścić w garnku sporej wielkości, a potem wycisnąć z nich całą wodę. Do garnka dodajemy potem natkę oraz jajka, a potem mieszamy dokładnie. Potem stopniowo dodajemy coraz więcej mąki (najlepiej aby to była mąka macowa) jednocześnie nie przestając nawet na chwilę mieszać. W wyniku tych działań otrzymamy lepką i gęstą mieszaninę. Do tego dodajemy przypraw, przygotowujemy patelnię (1,5 centymetrowa warstwa rozgrzanej oliwy z oliwek), formujemy masę placków i smażymy. Przybranie przez nie koloru złoto-brązowego będzie znakiem, że można je przewrócić na drugą stronę.

2. Placki cukiniowo-ziemniaczane

Składniki:

pół kilo cukinii
pół kilo ziemniaków
2 jajka
1 cebula
1 marchew
1 szklanka mąki pszennej
przyprawy (sól i pieprz)

Przygotowanie:

Bierzemy cukinię i obieramy ją, po czym drążymy wnętrze z pestkami. Potem ucieramy ją na tarce o małych oczkach – ponieważ potrzebne będą nam cienkie wiórki. Potem tak samo ucieramy marchew, ziemniaki i cebulę. Proporcje warzyw to kwestia gustu i konkretnych upodobań. W dalszym ciągu postępowania mieszamy warzywa z jajkami, mąką oraz przyprawami. Mąka potrzebna jest do odwracania placków podczas smażenia, musimy uważać aby nie dodać jej zbyt wiele.

3. Placki ziemniaczane po śląsku

Składniki:
1kg ziemniaków
1 cebula
mąka
bułka tarta
śmietana
trzydzieści deko tłustego twarogu
przyprawy (cukier, ocet winny, suszone warzywa, sól, pieprz)
1 jajko
oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Na początku musimy zetrzeć ziemniaki na drobnej tarce, po odciśnięciu zmieszać je z octem. Następnie obieramy cebulę i również ścierany, a potem mieszamy ziemniakami. Do całości dodajemy bułkę tartą, jajko, mąkę oraz suszone warzywa i inne przyprawy, po czym dokładnie mieszamy. Porcje ciasta najlepiej nałożyć zwykłą łyżką na rozgrzaną oliwę z oliwek. Formujemy w ten sposób płaskie placki. Ser twarogowy musimy utrzeć ze śmietaną i cukrem, po czym wykładamy go na gorące placki. Ewentualnie ser twarogowy można zastąpić mieszaniną bryndzy i mleka z dodatkiem słodkiej papryki.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.